dopus4.jpg (92115 bytes)"Géza, Iégyszíves másold át ezt és ezt a fájlt a lemezemre -Persze, rögtön betöltök valamilyen fájlmásolót". Valóban, sokan használnak valamilyen segédprogramot a Workbench helyett, a különbözo lemezmuveletek elvégzéséhez. Ezt el lehet ítélni vagy lehet helyeselni, de egy biztos: Amigára nagyon sokféle ilyen program létezik, s ezek koronázatlan királya a Directory Opus.

    A legújabb változat a 4.11 végképp meggyoz heti még az elfogult szemlélot is arról, hogya Directory Opus lekörözte öreg vetélytársát a DiskMastert, amely éppen a 2.01-es verziónál tart. A Dirapus olyan a fájlmásolók között, mint az autók között a Rollce-Royce. Mindent tud.
    A bejelentkezéskor a képernyo négy részre van osztva. A legfelso részen különbözo információk helyezkednek el, alatta a két fájl kiválasztó ablak (jobb-bal). Ezek alatt a muveleteket reprezentáló nyomógombok és a meghajtók jelzései láthatók. Az egész felhasználói felület tetszés szerint átalakítható. Az, hogya státuszsorban milyen információk jelenjenek meg (pl. szabad memória, szabad lemezkapacitás, a CPU terhelése, ido, stb.) különbözo jelentésu információk betutípusai, de még az is, hogya "Scroll-bar", amellyel a lista ablak tartalmát görgethetjük, hogyan nézzen ki (milyen széles legyen, milyenek legyenek a nyilak a végén stb.).
    A szolgáltatásokról röviden annyit, hogy mindent tud. Az alapmuveletek mint a fájl másolás, mozgatás, átnevezés, ugyanez könyvtárakra, könyvtárak létrehozása stb. természetes dolog. Kifinomultabb dolgok, mint egy tetszoleges karaktersorozat meg keresése a fájlok egy csoportjában (akár egy egész meghajtón), vagy egy
assign kötés létrehozása a kijelölt könyvtárhoz, vagy a könyvtárszerkezet grafikus ábrázolása fa formájában már kifinomultabb dolgok. Egyszeruen beállíthatjuk hogy mi történjen, ha egy fájira kétszer rákattintunk. Különbözo fájl-típusokat definiálhatunk, és az Opus a típus azonosítása után végrehajtja a hozzárendelt muveletet. Gyakorlatilag az összes eloforuló általános fájl-típusra elore definiálva vannak ezek a muveletek. így egy szövegfájIra kattintva a beépített szövegfájl nézegetot indítja el az Opus (amely az egyik legjobb amit eddig láttam), a képeket és animációkat megmutatja (természetesen az AGA módokat is tudja), a hangokat és zenéket megszólaltatja, a tömörített fájlok tartalmát megmutatja. Jellemzo az Opusra, hogy ezt nem úgy teszi mint pl. a OiskMaster, hogy a tömörített fájlokat tartalmazó lista gyorsan elfut a képernyon, hanem a listát egy átmeneti szövegfájlban tárolja, melyet átad a szövegfájl nézegetonek, ahol kényelmesen megszemlélhetjük, akármilyen hosszú is az. Érdekesség még, hogy az elobb említett szokásos fájl-típusok mellett automatikusan felismeri az ikonokat is (megmutatja, ill. módosíthatjuk is a benne tárolt információt) vagy a betukészletekre dupla kattintás hatására azokat is megmutatja a képernyon.
dopus.jpg (144223 bytes)    A DirOpus minden muvelet közben tájékoztatja felhasználót, hogy éppen mit is csinál, az adott muveletben hol tart. A hosszabb vagy kritikus muveletek mind megszakíthatók. Sokat segít az On-Line HELP, amely tényleg használható információt ad az egyes funkciókról.
    Hogy az amúgy is terjedelmes program (27OK) mérete ne nojön még tovább, néhány ritkábban használt funkció külön modulban kapott helyet, ezek: ikon nézegeto-módosító, lemez másoló-formázó, nyomtató vezérlo. Külön ki kell emelnem a külön konfigurációs modult, amelynek bonyolultsága vetekszik magával a programmal.
    A Directory Opus felmérhetetlen segítséget nyújt profi szolgáltatásaival, átgondoltságával. Egyetlen példát említek, amely velem esett meg, és amelyben jó félórás munkát takarított meg nekem a program. Egy könyvtárból, amelyben több száz fájl volt, egy nyomtatott lista alapján ki kellett választani több tucat fájlt. Nos, jó félórás bogarászás után végre megvoltak a kijelölések, jöhetett volna a fájlok átmásolása egy másik könyvtárba. Igen ám, de az ember gyarló és hibázik, én véletlenül a Copy gomb helyett a Parent gombra kattintottam, mire a gondosan kijelölt fájlok hipp-hopp egy szemvillanás alatt eltuntek a képernyorol, és megjelent a szülo könyvtár tartalma. Éppen kezdtem volna a hajamat tépni, amikor eszembe jutott a DirOpus Butter szolgáltatása. Ugyanis az utolsó néhány érintett könyvtár nevét és tartalmát a program eltárolja, s késobb is elohívhatók. Nem volt más dolgom, mint visszakérni az elozoleg használt könyvtárat ebbol a pufferbol -s láss csodát, a könyvtártartalommal együtt a fájlkijelölések is visszajöttek -ez profi. Ezután határoztam el véglegesen, hogya DiskMaster helyett (amelyben az elobb említett kis incidens végzetes lett volna), a DirOpust fogom használni.
    A profi szolgáltatásoknak természetesen ára van, s ez a foglalt memóra mérete. A program elindítása után kb. 600 K memórát foglal, ami bizony sok egy 1 MB-os gép esetén. Tapasztalataim szerint aktív használata esetén egy 2M B-os A 1200ason ez még elfogadható (persze túl sok program ekkor sem nagyon futhat a háttérben). Mivel a teljes Opus rendszer több mint 700K-t foglal el a lemezen, erosen ajánlott hozzá a merevlemez használata. A boldog HD tulajdonosoknak viszont vétek lenne kihagyni ezt az igazán profi programot, amely megkönnyíti a feIhasználója életét, és a nehéz pillanatokban sem hagyja cserben.

Marinov 'Gaborca' Gábor
GURU 93/9