A CENTRONICS-NYOMTATÓK ILLESZTÉSE A FELHASZNÁLÓI CSATLAKOZÓN KERESZTÜL

A piacon ma már szinte áttekinthetetlen a nyomtatók választéka. Aki a számítógépén intenzíven és célirányosan akar dolgozni, annak előbb vagy utóbb nyomtatót is be kell szereznie, mert ugyan mi haszna egy szövegfeldolgozó programnak, ha a megszerkesztett szövegeket nem tudjuk papírra írni?

A vásárláskor körültekintően mérlegelnünk kell, hogy melyek a nyomtatóval kapcsolatos jelenlegi és jövőbeli elképzeléseink. Beszerezhetünk pl. egy soros interface-ű, speciális Commodore nyomtatót, vagy pedig egy Centronics, azaz párhuzamos interface-ű nyomtatót.

A Plus/4-esnek van egy soros interface-e, amelyhez pl. az 1541-es lemezmeghajtó is csatlakoztatható. A gépbe párhuzamos interface viszont nincs beépítve, de ez a felhasználói csatlakozón leképezhető. Ehhez természetesen minden alkalommal be kell tölteni a megfelelő programot, ami persze nehezíti a dolgunkat, de arra is gondoljunk, hogy a nyomtatóra még akkor is szükségünk lehet, amikor esetleg egy másik számítógépre térünk át. A Commodore AMIGA gépe pl. már sorozatban Centronics-interface-szel készül.

A következőkben bemutatjuk, hogy miként lehet a felhasználói csatlakozót Centronics-interface-szé átalakítani. (Sajnos a példaprogramunk a Plus/4-esbe épített szoftverekkel nem tud együttműködni.)

A Centronics-interface-t a Centronics cég fejlesztette ki a nyomtatói számára. Ez az interface rövid idő alatt egyfajta szabvánnyá vált, és időközben szinte valamennyi nyomtatóhoz kapható, ill. a nyomtatókba már be van építve. A Centronics-intérface esetén a számítógép az adatokat párhuzamosan küldi a nyomtatóhoz. A nyolc adatvezeték mellett van még egy sereg más, a vezérlő funkciókat ellátó vezeték is, amelyek egy 36 pólusú csatlakozóban vannak összefogva. A Centronics-interface működtetéséhez nekünk viszont csak a 8 adatvezetékre, a BUSY, a -STROBE és a földvezetékre van szükségünk.

Eszerint tehát kell egy minimun l l erű kábel, amelynek az egyik végén a Plus/4-es felhasználói csatlakozójába illő, a másik végén pedig a Centronics-csatlakozóba illő dugasz van. Az alkatrészeket megvehetjük szaküzletben, a forrasztásokat saját magunk végezhetjük. A kábel bekötése a következő:

 

Felhasználói       Jelölés        Centronics-
csatlakozó                              csatlakozó
érintkezöi                                érintkezöi

A                         föld              16

B                         PO                 2

K                         Pl                  3

4                         P2                  4

5                         P3                  5

6                         P4                  6

7                         P5                  7

J                         P6                  8

F                         P7                  7

H                         (DCD)         11

                           BUSY

D                        (RTS)            1

                          -STROBE

Ezzel a kábelünk már meg is volna. Lássuk most a hozzá való programot:


A program indítása.. SYS 1630

Ezután az OPEN 1,4

utasítással megnyithatjuk a nyomtató csatornát. A kiírás a Centronics-interface-en keresztül történik. Ha mindent jól csináltunk, akkor ennek működnie kell. Most pl. papírra nyomtathatjuk az előbbi Centronics-programunkat:

CMDI

MONITOR

D 065E 0695

Az itt kinyomtatott programmal (és egy 1541-es meghajtót csatlakoztatva) a Plus/4-es kifogástalanul működtetett egy EPSON-LX80 és egy Speedy 100-80 típusú nyomtatót. Más készülékeket sajnos nem tudtunk kipróbálni.

Még néhány szó a Centronics-interface-hez. A programot elláttuk ugyan néhány megjegyzéssel, de azért szeretnénk elmagyarázni a működését.

Először az adatvezetékeket kell bekapcsolni, ami a programban a $O680-as címen történik. Ezután közölni kell a nyomtatóval, hogy az adatvezetékeken érvényes adatok vannak. Ez a -STROBE vezetéken keresztül történik. Mivel a -STROBE low-aktív jel, ezt nullára kell állítani. Ennek a jelnek minimum 0,5 mikroszekundum hosszan aktívnak kell lennie, ezután ismét magasra (1) állítható. Mivel a Plus/4-esünk azért ilyen gyorsan nem dolgozik, megtehetjük, hogya -STROBE-ot közvetlenül egymás után O-ra majd ismét 1-re állítjuk.

Közvetlenül aztán, hogya -STROBE aktív lett, a nyomtató a BUSY (magyarul = foglalt) vezetéket magasra állítja. A BUSY mindaddíg magas, míg a karakter kinyomtatását be nem fejezte. Amikor a nyomtatással végzett, akkor az alacsonyra állításával jelzi, hogy kész az újabb karakter fogadására. A BUSY vezeték állapotát a programban a $O68F címen kérdezzük Ie.

Még megjegyezzük, hogya Plus/4-es LF-jelet (LINE FEED, soremelés) nem küld a nyomtatóhoz. A nyomtatón levő mikrokapcsoló beállításával azonban bekapcsolhatjuk az úgynevezett AUTO-FEED üzemmódot. Ilyenkor a nyomtató minden esetben, amikor egy kocsi vissza (CR) jelet kap, automatikusan egy soremelést is végrehajt. Ha a nyomtatónkat mégsem lehetne így beállítani, akkor a Centronics-programunkat kell módosítanunk. Ekkor minden jelnél meg kell vizsgálni, hogy nem CR ($CD) jel-e. Amennyiben igen, akkor még egy LF ($OA) jelet is ki kell küldeni.